wędkarski
Polecamy:

Szczupaki na płytkiej wodzie

25 maja KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , ,

Sezon na drapieżnika

30 kwietnia otwieramy sezon szczupakowy (jeżeli ostatni dzień sezonu ochronnego przypada na dzień ustawowo wolny od pracy sezon ochronny skraca się o ten dzień). Wygłodniałe po tarle szczupaki powinny dobrze żerować. W czasie długiej wędkarskiej majówki na pewno trafi się przynajmniej jeden dzień dobrych brań. Wiosną szczupaki wychodzą na płycizny i pozostają tam całe lato, a nawet jesień. Czasem można je łowić na płyciznach aż do późnej zimy.

Szczupacze kryjówki

Jednymi z najlepszych miejsc do połowu szczupaków są płycizny. Woda jest w nich ciepła, dobrze natleniona i przebywa tam dużo drobnicy, która stanowi pokarm drapieżników. Dodatkowo, w płytkiej wodzie jest często wiele rośli, zatopionych drzew i innych kryjówek, z których można polować. Najlepsze wiosną są rozległe płytkie zatoki, gdzie woda szybko się nagrzewa. Latem dobre będą też wąskie pasy płytkiej wody sąsiadujące z głębokimi dołami.

Najciekawsze płycizny to takie gdzie występują:

  • rzadkie trzcinowiska,
  • podwodne łąki,
  • łodygi rdestnic,
  • utopione konary drzew,
  • cyple,
  • gwałtowne uskoki dna przy brzegu.

Wszystkie te miejsca dają szczupakom schronienie i kryjówkę do ataku. W ich pobliżu zawsze kręci się jakaś drobnica.

Najlepsze pory to świt i zmierzch, gdy w wodzie jest mało światła i drapieżniki nie muszą się tak bardzo chować przed wzrokiem ofiar. Z tego samego powodu dobra pogoda to zachmurzone niebo i lekki wiatr, brzegi nawietrzne.

Przynęty – jakie wybrać?

Na wielu wodach obowiązuje zakaz łowienia na żywą i martwą rybkę do końca maja. Stąd niektórzy z konieczności „skazani” są na przynęty sztuczne. Może to i dobrze. W piękną majową pogodę warto się poruszać i pooddychać świeżym powietrzem.

Ripper

Nie odkryję ameryki gdy napiszę, że na płytkie wodzie może sprawdzić się wiele przynęt – woblery, woblery bezsterowe powierzchniowe i suspened (neutralnie wyporne), wirówki, czy swimbaity. Gumy też się sprawdzą, ale mniejsze rozmiary – te duże zwykle są dość sztywne i słabo pracują przy małym obciążeniu. Można poszukać gum wypornych które dociążone dobrze zapracują na płytkiej wodzie, ale po co skoro mamy tyle innych opcji do wyboru?

Warto wypróbować nieco rzadziej używane przynęty. Gumowe żabki to dobra przynęta zwłaszcza wiosną. Na płytkiej wodzie dobrze sprawdzają się też imitacje szczupaków.

Co do wielkości przynęt to generalnie na płytkiej wodzie stosuje się nie duże, ale zwłaszcza wiosną, warto spróbować na grubsze kąski.

Jeżeli ktoś nie lubi spinningu to dobrze połowi na żywca pod spławikiem. Najlepiej łowić aktywnie, jedną wędką, zmieniając często miejsca. Jeżeli po kilku minutach w danym miejscu nie ma brania, podciągam zestaw kilka metrów do siebie i tak, aż obłowię np. cały pas trzcin.

Jeżeli chodzi o sprzęt, to do dużych ryb i ciężkich przynęt proponuję plecionkę około 0,20 mm, na średnie około 0,16 mm, a na typowe polskie okołomiarówki – 0,13 mm.

Wobler

Prowadzenie

W zależności od aktywności szczupaków i pogody (np. zimny maj, gorący lipiec) stosujemy różne kolory przynęt i prowadzimy je w odmienny sposób. Generalnie w zimne dni stosujemy kolory naturalne i wolne prowadzenie, a w ciepłe – kolory jaskrawe i agresywne prowadzenie. Nie jest to jakaś święta reguła, ale czasem się sprawdza.

Woblery ze sterem świetnie nadają się do prowadzenia spokojnego. Można je nawet zatrzymać w toni. Woblery bezsterowe prowadzimy zwykle dość agresywnie, ale np. slider czy fatso nadają się do bardzo wolnego ściągania. Aby wolno prowadzić wirówkę w płytkiej wodzie najlepiej użyć blaszek bez korpusu. Zwykle w miejscu ciężkiego korpusu mają lekką rurkę z plastiku (albo czegoś takiego) albo koraliki. Watro też wypróbować modele z dużymi, kolorowymi chwostami. W przeciwieństwie do gum i woblerów obrotówki ściąga się jednostajnie. Zwykle przynosi to efekty. Moim zdaniem warto jednak nieco zmieniać tempo zwijania żyłki żeby przynęta płynęła spokojnie, ale co jakiś czas przyspieszała lub opadała.

Wyposażenie dodatkowe

Wodery – na wielu wodach obowiązuje zakaz łowienia z łodzi do końca maja. Brodząc można posłać przynętę bardziej precyzyjnie i obłowić miejsca, do których nie dorzucą inni wędkarze. Mamy też większą możliwość zapanowania nad rybą na kiju. (jeżeli nie masz woderów wygodnie będzie ci łowić z pomostów)

Okulary polaryzacyjne – pomogą wypatrzyć w płytkiej wodzie zarówno szczupaki jak i drobnicę na którą szczupaki polują.

Może Ci się spodobać:

Przeczytaj inne:
Sprzet mysliwski
Sprzęt myśliwski – technologia w służbie pasji.

Sprzęt myśliwski to nie tylko broń i naboje. To szereg akcesoriów, które pobyt w plenerze...

Zamknij