wędkarski
Polecamy:

Brzana – Barbus Barbus

27 listopada KAT. Ciekawostki   Tagi: , , ,

Po łacinie brzana nazywa się Barbus Barbus i na leży do rodziny ryb karpiowatych. Jej umięśniony wydłużony tułów wyposażony w dość duże płetwy i ciało w kształcie walca powoduje, że jest to bardzo silna ryba, a jej hol sprawia dużo radości, bo ryba ta ma efektowne odjazdy. Dzięki swojemu kształtowi ryba ta dość dobrze trzyma się dna i porusza w silnym prądzie wodnym. Nie należy jej mylić z jej krewniaczką brzanką, od której różni się przede wszystkim płetwą odbytową, która jest ścięta prosto.

Brzana to ryba karpiowata

Dolny pysk wyposażony jest w duże mięsiste wargi i umożliwia żerowanie w dnie. Jej dolna szczęka, wysuwając się, pozwala jej na odrywanie pokarmu z kamiennego dna. Jej ubarwienie w kolorze oliwkowo-brązowo-pomarańczowym powoduje, że patrząc na nią z góry, jest praktycznie niewidoczna wśród piaszczystego, kamienistego i lekko zarośniętego dna, w którym chętnie żeruje na skorupiakach.

Okres ochronny brany trwa od 1 stycznia do 30 czerwca, a jej wymiar ochronny to 40 cm. Dobowy limit połowu to 3 szt. razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, sandaczem, szczupakiem, pstrągiem potokowym. Rekord polski to 7 kg, 85 cm z 2003 r. Nawet w naszych mocno zanieczyszczonych i przełowionych wodach dorasta do grubo ponad 90 cm i ciężarze około 10 kg.

 

Brzana

 

Brzana jest to ryba stadna, a jej pogłowie uzależnione jest od dużych okazów. Przeciętnie ryba tam składa 1000 sztuk ikry na każdy kilogram wagi ryby. Jest to kolejny przykład, który daje mocno do myślenia czy nie stworzyć wymiaru górnego ochronnego na duże ryby, które są dobrymi miejscami tarła. Co prawda część ichtiologów uważa, że część ikry szczególnie tych największych okazów nie jest dobrym materiałem, ale to już inna kwestia i na inny artykuł.

Brzana to pływak wyczynowy

Mało kto wie, że ryba ta w celu odbycia tarła potrafi przepłynąć setki kilometrów na tarliska, które odbywa stadnie i jednej samicy potrafi towarzyszyć kilka samców, w celu zwiększenia zapłodnienia jajeczek. Wody te muszą być czyste, kamieniste i mocno natlenione. Czas tarła trwa od maja do końca czerwca. Po odbytym tarle ryby te wracają do swojego siedliska. Z 2 mm jaj ikry po około 10-16 dniach wylęgają się larwy, które spływają po spożyciu pęcherzyka żółciowego w dół rzeki, gdzie w spokojnych wodach dorasta. Przyrost narybku brany zależy od pokarmu dostępnego w środowisku. I tak w dużych rzekach zasobnych w pokarm brzany rosną dość szybko, a ich przyrosty roczne około 12 cm w pierwszych trzech latach. Dorastają do 40 cm długości po około 4 latach życia. Troszkę gorzej to wygląda w mniejszych rzekach, nie tak zasobnych w pokarm i przez to z troszkę mniejszymi przyrostami.

Występowanie brzany: od zachodu Europy, czyli terenu Hiszpanii do wschodnich granic po Dniestr, na południu od Dalmacji do Bałtyku. występuje również na południowo-wschodniej część Wysp Brytyjskich.

Może Ci się spodobać:

Przeczytaj inne:
Na liny i karasie

Przystawka ze spławikiem zarzucona blisko brzegu na liny i karasie to wędkarska klasyka. Nawet zapaleni...

Zamknij