Co łowić w marcu - białoryb na spinning

Co łowić w marcu - białoryb na spinning
Pierwsza połowa roku to dla spinningisty trudny czas. Większość drapieżników ma okres ochronny i nie pozostaje wiele do łowienia. Co łowić w marcu? Warto zapolować na białą rybę. Wielu z nas może to się wydawać absurdalne, ale zbyt często wędkarze łowią na spinning ryby karpiowate, żeby uznać to za przypadek.
 

Dlaczego to ma sens?


- z nadejściem wiosny ryby karpiowate zaczynają coraz lepiej żerować, nadrabiając zimowy post. Ich apetyt wzrasta i chętnie pobierają konkretne kęsy pokarmu. Zjadają dżdżownice, pijawki, raczki, a nawet narybek. Istnieje cała gama mikro przynęt spinningowych, które imitują te żyjątka,
- choć nie zawsze złowi się jakąś rybę spokojnego żeru, to jest szansa na przyłów w postaci ładnego okonia lub jazia,
- aktywne łowienie spinningiem pomaga znaleźć ryby i rozgrzać się we wciąż chłodne dni.
 

Co łowić w marcu - na co się nastawić?


Typowe ryby spokojnego żeru, które udaje się złowić na spinning wiosną to: wzdręga, płoć, lesz, karaś srebrzysty, a czasem też karp.
 
 
 

Wiosenne łowiska


Typowe wczesnowiosenne łowiska to małe rzeki, płytkie zatoki oraz nieduże stawy wystawione na słoneczne promienie. Generalnie szukamy miejsc najszybciej się ogrzewających. Tuż po zejściu lodu, białoryb może jednak trzymać się oddalonych od brzegu zimowisk. Nie ma to jednak znaczenia, jeżeli łowimy np. na niedużym stawie.
 

Skuteczne przynęty


Jak już wspomniałem, mamy sporo przynęt do wyboru. Przynęty powinny imitować kształtem, kolorem i pracą naturalny pokarm ryb. Będą to twisterki i inne małe gumki, cykady, mini obrotówki, mikrodżigi oraz sztuczne muchy. Generalnie im mniejsza i lżejsza (powiedzmy do 5 g, choć zwykle poniżej 2 g) przynęta, tym lepiej. Nie oznacza to, że na większe przynęty nie będzie brań. Sam widziałem wędkarza, który łowił półkilowe karasie na 5-centymetrowe gumki. Jednak im większa przynęta, tym mniej brań. Co do gumek to wcale nie muszą mieć ogonków ani żadnej pracy. Wystarczy kawałek korpusu gumy imitujący robala. Warto wypróbować główki w kolorze ikry.
Poza naturalnymi kolorami przynęt warto spróbować żółtego i fioletowego.
 

Sprzęt na wiosenny połów


Ponieważ używamy małych przynęt, powinniśmy zastosować delikatną wędkę, która umożliwi dalekie rzuty i na której będzie dobrze widać brania. Jeżeli ktoś dysponuje delikatnym spinningiem do kilku gram cw, to będzie najlepsze rozwiązanie. Można też spróbować z innym lekkim kijem np. krótką odległościówką. Na kołowrotku nawijamy zapas żyłki 0,14 mm – 0,16 mm pod sam rant szpuli, co wydłuży rzuty. Przynęty wiążemy bezpośrednio do żyłki, ponieważ agrafki raczej płoszą ryby.
 
 
 

Łowienie w marcu 


Z uwagi na niską masę przynęt łowi się dość blisko brzegu. Nic nie szkodzi. Wiosną, gdy woda coraz bardziej się na ogrzewa, ryb należy szukać na płyciznach. Zarzucamy tam, gdzie ryby oczkują lub tam, gdzie nęcą spławikowcy. Warto obłowić kępy odrastającej roślinności podwodnej, spadki dna i okolice trzcin.
Ponieważ polujemy na ryby spokojnego żeru, przynęty prowadzimy wolno, wachlarzem, delikatnymi skokami lub szuramy nimi po dnie. Można też powoli i jednostajnie prowadzić przynętę nad dnem lub przy powierzchni (w słoneczne dni, gdy widać ryby pod powierzchnią).
 
 
Rafał Pokusiński
 
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek TRABUCCO Spectrum FDR 4500
Kołowrotek TRABUCCO Spectrum FDR 4500
439,89 zł 339,90 zł
szt.
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD735i
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD735i
230,89 zł 130,90 zł
szt.
KOTWICA nr 1 BLN KAMATSU
KOTWICA nr 1 BLN KAMATSU
3,75 zł 2,00 zł
szt.
Żyłka Prologic XLNT Green HP 1000m 0,33mm 7,4kg
Żyłka Prologic XLNT Green HP 1000m 0,33mm 7,4kg
59,90 zł 49,90 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium