Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Czy kolor przynęty ma znaczenie?

Czy kolor przynęty ma znaczenie?

 

 

MAGIA KOLORU - SZTUCZNE PRZYNĘTY

Czy przygotowana przez sklepy wędkarskie bardzo szeroka oferta kolorystyczna sztucznych przynęt ma uzasadnienie w praktyce łowieckiej? Czy kolor przynęty jest ważny dla skuteczności połowów, czy wpływa na zachowanie ryb, odstrasza lub przyciąga drapieżniki? Na pewno istotnym elementem sukcesu jest wyjątkowa praca przynęty, ale jak się okazuje odpowiednie dobranie jej barw również wpływa na ilość brań.  

Kolor na okonia

Każdy wędkarz startujący w zawodach spinningowych na pewno jest wyposażony w pudełko z gumkami w różnych fantazyjnych kolorach. Zbieranie różnobarwnych twisterków jest konieczne, gdyż nigdy nie wiadomo jaki w danej chwili przyciągnie okonia. Jednego dnia może to być kolor żółty, innego czerwony, a jeszcze innego na przykład zielony brokat. Jeden z wędkarzy znalazł sposób na okonia, metodą eksperymentu przekonał się, że nie zawsze chodzi tylko o rodzaj przynęty, a niezwykle ważny jest jej kolor. Należy pamiętać, że liczy się każdy szczegół, a więc również barwa kotwicy, kółka łącznikowego, nici czy kolor piórka w kogucie. Kluczem do sukcesu okazuje się być odpowiednia kombinacja kolorystyczna przynęt. Wspomniany eksperyment odbył się na zamarzniętym jeziorze. Z rozmów z innymi wędkarzami wynikało, że dnia poprzedniego okonie reagowały niemal na każdą przynętę. W dniu eksperymentu było zupełnie inaczej, ryby nie były zainteresowane. Podczas prób wykorzystano wiele wabików oraz testowano różne sposoby ich prezentacji, jednak żadne rozwiązanie nie przyniosło pożądanych efektów. Z bezradności wędkarz położył się na lodzie i zaczął obserwować podwodny świat. Okazało się, że w zbiorniku było mnóstwo okoni różnej wielkości, niektóre z nich były zaciekawione przynętą, lecz tylko przez chwilę. Gdy blaszka opadła prawie na dno wszystkie ryby straciły zainteresowanie wabikiem. W kolejnych próbach wędkarz zastosował niemal identyczne blaszki, z tą różnicą, że zmienił kolor kotwicy. Użył złotą, krwistoczerwoną oraz brązową kotwicę, z czego tylko krwistoczerwona przyciągnęła okonie. Następnie uatrakcyjnił bok przynęty za pomocą rubinowego brokatu, co okazało się być strzałem w dziesiątkę.  

okoń  

Jesienne liście

Pstrągi, które żyją w płytkich, czystych i dobrze oświetlonych wodach są bardzo wyczulone na kolory. Te ryby doskonale rozpoznają barwy, dlatego kolorystyczne dopasowanie przynęty jest niezwykle trudne. Sezon pstrągowy wędkarze mogą spędzać na czystych rzekach charakteryzujących się niskim poziomem wody. W takich miejscach wydaje się jakby ryby znikały, dlatego niezwykle ważne jest dopasowanie się do otoczenia. Często na rzekach można zaobserwować płynące liście wierzby w kolorach żółto-brązowo-czarnych. Ryby przystosowują się do takiego otoczenia, dlatego w takiej sytuacji w łatwy sposób można nabrać pstrągi, na przykład za pomocą 7 gramowej cykady w kolorze opadłych liści, która jest łudząco podobna do płynących liści. Takie rozwiązanie na pewno zapewni sukces podczas połowów.

Kolor przynęty

Jak pokazują dwa powyższe przykłady kolor przynęty ma ogromne znaczenie. Wielu wędkarzy uważa, że sztuczne przynęty o agresywnych kolorach mogą zdziałać cuda, nawet przy najgorzej pracujących przynętach. Często zdarza się, że takie ostre kolory potrafią rozzłościć rybę, co powoduje, że atakuje ona wabik. Jednak najlepszy efekt osiągnie się dzięki dobrze dobranej przynęcie. Do tego celu niezbędna jest dobra znajomość zwyczajów żywieniowych ryb, koloru wody, nasłonecznienia, generalnie całego środowiska, w którym żyją. Przynęty, które wyglądem przypominają ryby warto również przyozdobić, na przykład do klasycznego złotego woblera można dodać linie żółto-brązowych ciapek, co zwiększy skuteczność przynęty. Są wędkarze, którzy przygotowują wierne imitacje pożywienia, którym ryby żywią się w danym okresie. Wędkarze znający się na rzeczy posiadają w swoich pudełkach kilkanaście przynęt indywidualnie dobranych do danych warunków. Czynnikiem wpływającym na skuteczność przynęty jest nie tylko wiedza zdobyta przed połowem, ale również doświadczenie zdobyte z przeprowadzonych eksperymentów. Tak naprawdę znaczenie ma wiele czynników, w tym kolorystyka, a czasami ta skuteczność wynika po prostu ze zbiegu okoliczności.

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Czapka Zimowa SPRO S-Logo
Czapka Zimowa SPRO S-Logo

54,90 zł

szt.
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD725i
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD725i

149,90 zł

Cena regularna: 216,59 zł

Najniższa cena: 216,59 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium