Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Jesienne okonie na żywca

Jesienne okonie na żywca

Jesień to najlepszy czas połowu dużych okoni. Ryby te dobrze żerują, zanim wpadną w zimowy letarg (o ile zima przyjdzie i długo potrzyma). Warto jest połowić okonie na żywca, to powinno przynieść dobry wynik.

Gdzie na okonie na żywca ?

Okonie zamieszkują w zasadzie wszelkie zbiorniki wodne: od wąskich strumyków po wielkie jeziora i rzeki. Nie każda woda obfituje w duże ryby, ale pojedyncze egzemplarze wyrośniętych garbusów znajdziemy w niemal każdym zbiorniku. Nawet jeżeli nie możesz lub nie chcesz jechać na jakieś znane łowisko dużych okoni, z pewnością połowisz na swoim „podwórku” (choć złowienie ryby w okolicy 40 cm może zająć sporo czasu).  

 

 

Jak szukać okoni?

Znajdź drobnicę, a znajdziesz okonie. Jesienią i u progu zimy raczej nie zauważymy drobnicy wyskakującej nad powierzchnię wody, ale znając swój zbiornik z pewnością każdy wie, gdzie jej szukać. Są to okolice brzegów, trzcinowiska, podwodne górki, czy miejsca, gdzie stok przechodzi w płaskie dno.  

 

 

 

Polując na jakąkolwiek rybę, w tym okonia, warto obławiać miejsca, w które nie docierają inni wędkarze. Pomoże w tym łódka lub spodniobuty/woderyOkoni szukamy też w miejscach, gdzie znajdą schronienie i kryjówkę do zasadzki – przy zwisających drzewach, zatopionych pniach, gałęziach i głazach. W chłodnej wodzie okonie najlepiej czują się przy dnie lub w toni, więc tam umieszczamy naszą przynętę. Trzeba kombinować z ustawieniem gruntu.

 

  

 

Rzucanie przynęty w sam środek stada żerujących okoni mija się z celem. O wiele skuteczniejsze będzie natomiast zarzucenie przynęty nieco z boku ławicy małych rybek. Drobnicę bowiem atakują i rozpraszają małe okonie. Najłatwiejszym łupem są rybki odgonione od niej daleko. Korzystają z tego okonie największe, które czekają na łatwą zdobycz, która nieopatrznie oddali się od stada.

Kiedy na okonia?

Zwykle najlepszą porą na brania okoni jest ranek i wieczór. Ilość światła jest wtedy nie tak duża, co sprawia, że małe rybki odważniej buszują w wodzie. Także okonie są wtedy żwawe, gdyż trudniej jest je dostrzec ich ofiarom. Dobre są też dni pochmurne, których jesienią nie brakuje. Wtedy dobre brania mogą pojawiać się falami przez cały dzień.  

 

 

Przynęty na okonie na żywca

Najlepsze przynęty na okonia to czerwone robaki, rosówki i żywe rybki. Robaki skuszą każdego okonia. Problem w tym, że niestety też małego. Na dużego okonia polecam duże przynęty, które są selektywne. Przy płotce powyżej 10 cm możemy długo nie mieć brań, ale jak już weźmie okoń, to będzie wart czekania.

 

 

Na żywca polecam głównie płotki 7 – 12 cm, ukleje 10 – 15 cm. Odradzam łowienie na kiełbie, bo można pomylić kiełbia pospolitego z chronionymi odmianami.

Technika łowienia okonie na żywca

Spławik jest bardziej czuły od gruntówki, a do tego umożliwia ustawienie przynęty na każdej głębokości, co jest bardzo ważne przy łowieniu okoni. Zestaw powinien być porosty i czuły. Na spławiki wybieram klasyczne waglery. Rybkę zakładam za pyszczek lub grzbiet na pojedynczym haczyku nr 6-2. Unikajmy kotwiczek, bo szkoda ryb. Stosuję przypon z wolframu (można spróbować fluorocarbon), bo częstym przyłowem są małe szczupaki.

Łowiąc na spławik nie zatapiam żyłki (chyba, że łowię np. przy zatopionym drzewie). Wiatr będzie wybrzuszał unoszącą się na powierzchni żyłkę i tym samym przesuwał zestaw z przynętą. Łowię aktywnie. Jeżeli przez kilka minut nie mam brań, podciągam zestaw. Jeżeli podciągając zestaw ściągnę go do brzegu, to ponownie zarzucam go w inne miejsce i kontynuuję podciąganie, aż będę miał branie.

 

 

Zanęta na okonia

Nie jest tajemnicą, że okonie można nęcić. Do sklepowej zanęty możemy dodać cięte gnojaki, poczwarki, kolorową pinkę, czy ochotkę. Dobrym dodatkiem kolorystycznym jest pieczywo fluo:

 

    

 

Zanęta zwabi nie tylko okonie, ale i drobnicę. Można nęcić kilka miejsc lub łowić w miejscach, gdzie nęcą spławikowcy i grunciarze. Zwłaszcza w często nęconych miejscach będą kręciły się drapieżniki. Dobrym atraktorem na okonie jest mrożona ochotka, która ma konsystencję dżemu.

 

   

 

 

Rafał Pokusiński

 

Internetowy sklep wędkarski BOLW.pl to duży wybór sprzętu wędkarskiego i zawsze niskie ceny:  https://bolw.pl/

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Okuma AVENTA AB-8000
Kołowrotek Okuma AVENTA AB-8000

350,90 zł

Cena regularna: 455,00 zł

Najniższa cena: 349,90 zł
szt.
KOTWICA nr 1 BLN KAMATSU
KOTWICA nr 1 BLN KAMATSU

3,75 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl