Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Karpie wczesną wiosną

Karpie wczesną wiosną

Karpie wczesną wiosną żerują nawet w wodzie o temperaturze 4 stopni Celsjusza. W internecie można obejrzeć filmiki z łowienia karpi pod lodem i przeczytać o tym w prasie wędkarskiej. Oczywiście jest to bardzo słabe żerowanie i raczej nie regularne. Kiedy jednak woda się ogrzewa, karpie zaczynają być bardziej żwawe. W wodzie o temperaturze 4-8 / 9 stopni C, trzymają się zimowisk więc trudno je złowić. Jest to jednak możliwe, choć na branie trzeba czekać długo. Aktywność karpi zdecydowanie wzrasta, gdy temperatura wody przekroczy 10 stopni C. Karpie zaczynają wtedy przenosić się w płytkie części zbiorników, osłonięte od zimnych wiatrów.

 

Gdzie i kiedy na karpie wczesną wiosną?

 

Najszybciej woda ogrzewa się w małych, płytkich zbiornikach i takie wybieram na wczesnowiosenne łowy. Już kilka słonecznych dni i ciepłych nocy potrafi przynieść pod wodą znaczne ożywienie. Nie tylko słońce jest naszym pomocnikiem. Ciepły wiatr wiejący przez dłuższy czas w tym samym kierunku spycha nagrzaną wodę w jedną część zbiornika, a z ciepłą wodą wędrują karpie. Wystarczy różnica jednego stopnia, żeby karpie przeniosły się w takie miejsce. Logika podpowiada, że karpie najlepiej wybierać się po południu, bo wtedy temperatura wody jest najwyższa. Jeżeli jednak noc była ciepła, to brań możemy spodziewać się z samego rana. Przeciwnie, po zimnej nocy woda może nie zdążyć nagrzać się w słabych promieniach wiosennego słońca, co będzie skutkowało słabymi braniami. Zauważmy, że wiosną noce są dłuższe od dni i woda ma mało czasu, by się nagrzać. I jeszcze ciekawostka. Najlepszym momentem na rozpoczęcie sezonu to kilka dni po zejściu lodu. Mimo, że woda jest bardzo zimna, to karpie w tym czasie żerują zdumiewająco intensywnie. Być może dlatego, że woda jest lepiej naświetlona i natleniona.      

 

 

 

Strategia połowu karpi wczesną wiosną

 

Najważniejszym zadaniem jest znalezienie karpi. Nie ma co szykować typowych zasiadek. Lepiej jest być mobilnym i aktywnie szukać ryb. W miejscu warto usiąść na dłużej dopiero gdy doczekamy się brań. Najprościej jeżeli karpie się spławiają. Wystarczy umieścić zestawy kilka metrów od ryb, żeby doczekać się w końcu brania. Po pierwszym braniu mogę łatwo określić, gdzie karpie przebywają. Wtedy umieszczam tam oba zestawy. Gdy zaliczymy branie, dobrze jest zarzucać dokładnie w to samo miejsce. Jeżeli brania ustają, przerzucam zestawy nieco w bok lub nieco dalej lub bliżej.

 

Zestawy wędkarskie

 

Na wiosnę polecam dwa zestawy - przelotowy i methodę. Wiosną, zwłaszcza wczesną, karpie biorą delikatnie. Często delikatniej niż płotki. Tradycyjne duże haki i grube przypony raczej się nie sprawdzają. Zestawy trzeba odchudzić. Ponieważ karpie są nieco niemrawe, bywa, że nie zacinają się na zestawy samozacinające, a brania nawet nie widać. Zestaw przelotowy pozwala zarejestrować nawet delikatne brania. Trzeba być uważnym i zacinać z wyczuciem. Nie ma co czekać na mocny odjazd. Kilka pipsnięć powinniśmy kwitować zacięciem, by karp nie wypluł przynęty. Odpowiedni moment wyczujemy z czasem. Przypony wiążę na żyłce 0,20 przy mniejszych karpiach, a 0,30 przy dużych lub na plecionce 15 lb. Haczyk numer 6 lub 8. Wiosną sprawdza się methoda. Przynęta zawsze jest dobrze wyeksponowana w kupce zanęty i ryby nie muszą jej długo szukać. Krótki przypon z fluorocarbonu dobrze zacina niemrawe ryby. Do tego za każdy zarzuceniem posyłamy do wody zanętę, która wabi ryby, ale ich nie przekarmia.

 

Przynęty na karpie wczesną wiosną

 

W przypadku zestawu przelotowego polecam białe robaki założone na klipsie. To świetna przynęta nawet na wielkie karpie, a wiosną jest szansa, że drobnica nie będzie ich tak mocno skubała. Kolejna doskonałą przynętą są dżdżownice. Można je łączyć z kukurydzą konserwową dzięki czemu będą lepiej widoczne. Jeżeli drobnica obgryza robaki to sięgam po pellet i ewentualnie kulki. Wielu wędkarzy łowi na kulki w jaskrawych kolorach. Nie wiem, czy to moda, czy karpiom rzeczywiście odpowiadają. Osobiście staram się dokładać jakiś jasny akcent do przynęty, chociażby kukurydzę. Wydaje mi się, że ryby szybciej zauważają jaskrawą przynętę.          

 

       

 

 

Generalnie poleca się stosowanie małych przynęt, ale to tylko wczesną wiosną. Są jednak wędkarze, którzy nawet wczesną wiosną łowią na duże kulki i mają efekty. Warto przetestować różne wielkości, kolory i rodzaje przynęt.

 

Nęcenie karpi

 

Wiosna to dobry czas na łowienie z marszu. Długotrwałe nęcenie nie ma sensu, bo niewiele daje, a ryby można przekarmić. Zanęta powinna zainteresować ryby i zachęcić do żerowania, ale być mało sycąca. Nie ma też co przesadzać z jej ilością. Ważniejsza jest jakość. Karpie dobrze reagują na zanęty spożywcze intensywnie pracujące o dosyć intensywnym kolorze. Kolor pomaga szybciej namierzyć jedzonko. Warto do takiej zanęty dodać białe robaki w solidnej ilości. Jeżeli tylko nie ma zbyt dużo drobnicy (która zje robaki przed karpiami) to potrafią przewrócić karpiom w głowach. Warto dodać też konopie, nieco kukurydzy konserwowej i nieduży pellet rybny. Jako atraktor polecam mączkę rybną.

 

Rafał Pokusiński

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Manns Q-Paddler Citrus Shad 3,5g 8cm
Manns Q-Paddler Citrus Shad 3,5g 8cm

3,20 zł

szt.
Kołowrotek Okuma AVENTA AB-8000
Kołowrotek Okuma AVENTA AB-8000

350,90 zł

Cena regularna: 455,00 zł

Najniższa cena: 349,90 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl