Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Leszcze z dużej rzeki

Leszcze z dużej rzeki

Duże rzeki i jeziora to królestwa złocistych leszczy. Może nie są to ryby najwaleczniejsze, ale za to wymagające, a do tego pływają w wielkich ławicach, co daje możliwość zaliczenia imponującego połowu. Trzeba się jednak sporo natrudzić, by złowić leszcze z dużej rzeki.

Leszcze z dużej rzeki - typowe stanowiska

Są to dość głębokie odcinki rzeki o wyraźnym, ale nie za mocnym nurcie. Przede wszystkim będą to kilkumetrowej głębokości długie i szerokie rynny. Najlepiej rynny biegnące niedaleko brzegu lub występujące u szczytu ostrogi. Skoro o ostrodze mowa, to warto poszukać leszczy tam, gdzie mało kto ich szuka - u postawy główki, od strony napływowej.  

 

Przed główką nurt zwalnia, a dzięki temu osadza się tam pokarm. Oprócz tego godne polecenia są klatki między główkami (zwłaszcza, gdy główek jest kilka obok siebie) gdzie na dnie zalega warstwa osadów pełna pożywienia. Warto obłowić granicę głównego nurtu i spokojnej wody. Dobrym miejscem są też głębokie napływy opasek oraz jamy wymyte na końcu opaski. To naturalne żerowiska leszczy. Wyjadają one tam to, co osadza się na skraju nurtu i stojącej wody. Leszcze znajdziemy też na wewnętrznych zakrętach rzek i zatokach ze spokojnie kręcącą się wodą. Jeżeli nie wiemy, co kryje się pod wodą, koniecznie poświećmy czas na sondowanie dna. Warto szukać miejsc dzikich. Na naturalnych zakolach główny nurt płynie blisko brzegu i nie trzeba daleko szukać leszczy (na uregulowanych, prostych odcinkach leszcze będą trzymały się bliżej środka rzeki). Weźmy pod uwagę, że ławica leszczy jest ruchliwa i zmienia miejsca bytowania w czasie doby. Czasem można ją spotkań nawet w nietypowym, płytkim i wartkim miejscu. W znalezieniu leszczy pomoże też obserwacja wody o poranku. Można wtedy zauważyć spławy tej ryby,

Leszcze z dużej rzeki - nęcenie

Ławica dużych leszczy potrzebuje konkretnej porcji jedzenia. Można łowić leszcze na zanętę sklepową z pinką i kukurydzą z puszki, ale taka zanęta zwabi też chmarę drobnicy.

   

Można zaserwować leszczom karmę domową – gotowaną kukurydze, łubin, makaron itp. Dziesięciolitrowe wiadro na dzień może się wydawać solidna dawką, ale na dobrym łowisku nawet tyle może być za mało. O wiele lepsi ode mnie w tej materii wędkarze, potrafią wsypać 2-3 takie wiadra na dzień (ale w łowisku, o którym wiedzą, że jest tam dużo grubych ryb). Dobrze gdy zanęta nie składa się np. tylko z kukurydzy, a jest bardziej urozmaicona, zwłaszcza o wkładkę mięsną. Ciekawym dodatkiem może być mielonka. Sprawdzonym atraktorem jest mączka rybna. Jeżeli łowimy niedaleko brzegu można skutecznie zanęcić łyżką zanętową. Dalej od brzegu będzie trzeba użyć rakiety zanętowej lub lepić kule z gliny rzecznej i ewentualnie zanęty. Nęcimy powyżej miejsca w którym będziemy łowili, bo nurt zniesie ziarna. Na dnie szukamy dołka lub przeszkody, na których zatrzyma się zanęta.

 

Koszyczek wypełniam zanętą z kukurydzą lub pelletem rybnym. Do tego można dodać siekane glizdy lub  martwe białe robaki (żywe rozbiją zanętę w koszyczku zanim dotrze na dno). Dobrym dodatkiem są też płatki owsiane, które ładnie pracują w nurcie i są dobrze widoczne.

Leszcze z dużej rzeki - przynęty

Stosuję duże przynęty, bo lubią je duże leszcze łowione w głębokim miejscu.  Pęczki czerwonych robaków, rosówki, kilka ziaren kukurydzy na włosie lub rybny pellet to mój wybór. Jednym zestawem można łowić delikatniej. Pojedynczy czerwony robak czy ziarno kukurydzy wygląda dla ryb bardziej naturalnie. Leszcze lubią smaki słodkie, ale też mięsne.

 

 

Sprzęt do gruntówki

W zależności od warunków (siła nurtu, odległość od brzegu, ilość zaczepów w wodzie, delikatności brań) proponuję dwa zestawy. Jeżeli to możliwe dobrze jest używać obu jednocześnie by sprawdzić, który jest lepszy. Zestaw mocniejszy (dużo zaczepów, zdecydowane brania) - żyłka główna 0,25 – 0,30 mm, przypon 0,20 – 0, 28 mm, haczyk numer 6 – 2, płaski ciężarek na krętliku lub dociążony koszyczek. Zestaw słabszy (delikatne brania, brak zaczepów w wodzie) – żyłka główna 0,18 - 0,14 mm, przypon taki sam, ołów na krętliku lub koszyczek.

Leszcze z dużej rzeki - przypony

Długość przyponu dobieramy do delikatności brań. Jeżeli leszcze biorą delikatnie - wydłużamy przypon. I wiążemy go na cieńszej żyłce (ale bez przesady). Zwykle stosuje się przypony długości 30 - 60 cm ale bywa, że ryba weźmie przynętę dopiero na 150 cm odcinku przyponu. Przy słabych braniach można jednak pójść w drugą stronę i skrócić przypon. Chodzi o to by uzyskać efekt jak w zestawie samozacinającym na karpia. Krótki przypon z fluorocarbonu długości 15 – 25 cm, ołów mocowany „na sztywno” i przynęta na włosie, mogą pomóc rybie zaciąć się samej. Taki zestaw działa nie tylko w wodzie stojącej.

Leszcze z dużej rzeki - łowienie

Brań leszczyków można się spodziewać przez cały czas. Duże leszcze najlepiej żerują w nocy, o zmierzchu i o świcie. Nie trzeba ich wtedy szukać daleko od brzegu. Jeden zestaw umieszczamy w centrum miejsca nęconego, drugi nico niżej lub z boku. Stare leszcze trzymają się z boku ławic mniejszych osobników. W nocy przynęta powinna leżeć na dnie. W dzień natomiast warto założyć na haczyk lub przypon kulkę styropianu, żeby nurt unosił przynętę.  

 

 

Rafał Pakosiński

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000

168,90 zł

szt.
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD730i
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD730i

149,90 zł

Cena regularna: 219,90 zł

Najniższa cena: 149,90 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl