wędkarski
Polecamy:

Na liny i karasie

14 maja KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , , , , , ,

Przystawka ze spławikiem zarzucona blisko brzegu na liny i karasie to wędkarska klasyka. Nawet zapaleni spinningiści, czy karpiarze czasem odkładają swój zazwyczaj używany oręż i zasadzają się w krzakach na prosiaczki. Ale przecież nie chodzi tu o łowienie na spławik, a o łowienie oliwkowo złotych cudeniek.

Na liny lub karasie

Mało kto próbuje podejść te ryby innym sposobem. Czasem ciężko przełamać się do takiego łowienia. Niektórzy wszak tak biegle nauczyli się łowić liny i karasie z gruntu, że ich efekty nieraz biją na głowę wędkarzy łowiących tradycyjnie. Dlaczego?

– daleko od brzegu mało kto poluje na liny i karasie dlatego czują się tam bezpieczne,

– metoda gruntowa daje możliwość zastosowania zestawu samozacinającego, który bywa niezwykle skuteczny,

– łowienie na włos ułatwia samozacięcie. Jeżeli przejrzysz rubryki rekordowych połowów to zobaczysz, że wiele największych egzemplarzy zostało złowionych „na ciężko”, często na zestaw samozacinający,

– precyzja nęcenia,

– łowiąc „na ciężko” też możemy zarzucać w ulubione miejscówki linów i karasi – płytkie i zarośnięte (np. podwodne górki, kępy roślin z dala od brzegu itp.)

 

 

Na liny i karasie gruntowe polecam przetestować dwie metody.

Zestaw przelotowy na liny i karasie

Z koszyczkiem lub oliwką. Żyłka główna minimum 0,20, przypon z żyłki lub cienkiej plecionki o długości 30-40 cm. Koszyczek na samej agrafce, bez typowej grubej, czarnej rury. Ewentualnie można zastosować rurkę karpiową, która ładnie tonie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się koszyk do białych robaków lub pelletu. Haczyk dopasowany do przynęty, którą na niego nadziejemy.

Jako przynętę polecam czerwone robaki, białe robaki, groch, kukurydzę i łubin.

Zestaw samozacinający na liny i karasie

Z koszyczkiem do methody lub ciężarkiem, przypon 10-15 cm z żyłki 0,18-0,24; haczyk numer 14-8 z dowiązanym włosem z cienkiej plecionki lub gumką do pelletu. Taki zestaw przyda się, gdy ryby są mniej aktywne lub wybredne. Sztywny przypon utrudni im wyplucie przynęty. Przynęta powinna być neutralnie wyporna, aby biorąca ryba głębiej ją zassała. Można użyć w tym celu pop-upów, pianki, pływającej kukurydzy lub białych robaków (sztucznych) lub korka. Zwłaszcza ten zestaw polecam.

Sygnalizacja brań

W zestawie przelotowym stosuję lekkie bombki ze styropianu lub pudełeczka z kinder niespodzianki. Chodzi o to, by opór był jak najmniejszy. W zestawie samozacinającym nie ma to znaczenia.

Film – https://www.youtube.com/watch?v=CDgg-_F-miE&feature=youtu.be

Przynęta na liny i karasie

Procą wędkarską wystrzeliwuję garść ziaren lub pelletu w dany obszar. Koszyczkiem posyłam celnie zanętę gruntową z ziarnami i robalami lub pellet. Jeżeli stosuję ciężarek (gdy zanęta gruntowa wabi drobnicę) wystarczy mi to, co wystrzeliłem z procy lub wiążę woreczek PVA.

Jeżeli tylko mogę, nęcę wybrane miejsce 0,5 – 1 l mieszanki grubych ziaren. Zdecydowanie poprawia to efekty.

 

 

 

 

 

Rafał Pokusiński

Może Ci się spodobać:

Przeczytaj inne:
Co widzą ryby?

Podwodny świat jest zupełnie inny od naszego. Mogłoby się wydawać, że dzięki nowoczesnej technologii udało...

Zamknij