Połów ryb w małych rzekach

Połów ryb w małych rzekach
Wczesna wiosna to dobry okres na łowienie w małych rzekach. Wpływa do nich na tarło dużo ryb z rzek i zbiorników, do których uchodzą. Roślinność podwodna jeszcze nie zarosła całego lustra wody, a brzegi jeszcze nie porosły gęstą zielenią pokrzyw. Marszruta z wędką nad małą, zapomnianą rzekę, to świetna przygoda. Co możemy złowić?
 

Połów ryb w małych rzekach


Ponieważ na tarło do małych rzek wpływa wiele różnych ryb, mamy szansę na złowienie różnych gatunków. Jest też szansa na złowienie dużych ryb, które nie występują w danej rzeczce, ale wpłynęły do niej na tarło. Poza typowymi mieszkańcami małych rzek, jak: kiełbie, płotki, jelce i okonie, możemy złowić: jazie, duże płocie i podążające z nimi okonie. W niektórych rzeczkach trafimy też na: pstrągi, węgorze, leszcze, liny i karasie. Z ryb drapieżnych jest szansa na szczupaka.
 
 
 

Jakie rzeczki warto odwiedzić z wędką?


Prawie każdy wodny ciurek, który nie wysycha latem, kryje w sobie jakieś ryby. Mnie kręci łowienie kiełbików w strumyku wielkości rowu melioracyjnego, ale nie każdy ma tak samo. Żeby liczyć na naprawdę ciekawy połów, rzeczka musi spełniać kilka warunków:
- musi mieć połączenie z dużą rzeką lub zbiornikiem wody stojącej – z nich ławice ryb będą wpływały w rzeczkę na tarło. Po amorach większość z nich odpływa, ale część zostaje na dłużej.
- powinna być na tyle głęboka, aby przynajmniej na niektórych odcinkach dno nie było widoczne. Dobrze, jeżeli brzegi są zarośnięte i niedostępne przez znaczną część roku. To daje rybom schronienie. Jeżeli w strumyku brak takich miejsc, większe ryby raczej w niego nie wpłyną.
 
 

Gdzie szukać ryb w małych rzekach?


W małej rzeczce ryby są łatwym celem drapieżników (również wydr czy czapli), dlatego będą się trzymać miejsc, które zapewniają im bezpieczeństwo. Poza tym ich kryjówka powinna być blisko pożywienia i powinna umożliwiać odpoczynek od walki z nurtem. Każdy gatunek ryb ma pod tym względem nieco inne wymagania. W stojącej wodzie znajdziemy takie ryby jak karaś, czy lin, a w nurcie jelce, czy jazie.
 
 
 

Ryb szukamy w dołkach, przy podmytych lub zarośniętych brzegach, przy zatopionych drzewach lub głazach, oraz pod kobiercami podwodnej roślinności. W poszukiwaniu ryb pomocne są okulary polaryzacyjne, dzięki którym lepiej widać to, co się dzieje pod wodą. Przydadzą się też gumowce, a czasem nawet wodery, bez których nie wszędzie dojdziemy, na często podmokłym gruncie.
 

Sprzęt do spławika i spinningu


Krótka wędka będzie odpowiednia do przedzierania się między drzewami i krzewami. Ponieważ w większości złowimy małe ryby, powinna być ona elastyczna. Proponuję do tego żyłę 0,10 – 0,14 mm na przypon i 0,14 – 0,16 mm na żyłkę główną. Łowiąc np. przy zatopionym drzewie, może przydać się pewien zapas mocy. Może się zdążyć, zwłaszcza wiosną, że trafi się duża ryba. Jeżeli się zerwie, warto wrócić z mocniejszym sprzętem i przeczesać dokładnie dany odcinek rzeki.
 

Przynęty i nęcenie


Na białą rybę:
Numer jeden to chruścik. Tuż za nim plasuje się dżdżownica. Stanowią one naturalny pokarm ryb z małych rzek i moim zdaniem nic nie dorówna im skutecznością. Na dalszych miejscach postawiłbym poczwarki oraz białe robaki i pinki. Robaki wykorzystamy też do nęcenia, rzucając je luzem w nurt rzeki.


Na drapieżniki:
Wiosną oraz po deszczach warto spróbować gumowych żabek i twisterków. Poza tym niewielkie woblery w naturalnych kolorach, obrotówki i kopytka. Wielkość przynęt nie powinna być zbyt duża, choć okresowo można trafić niezłego okonia, a nawet szczupaka.
 

Łowienie ryb w małych rzekach


Będziemy łowili głównie w dołkach lub przy przeszkodach o małej powierzchni. Zwykle z takiej małej kryjówki uda się złowić kilka – kilkanaście ryb, bo tyle się tam zmieści. Jeżeli brania ustają, trzeba zmienić miejsca. Łowimy aktywnie, skacząc od dołka do dołka, od kryjówki do kryjówki i wyłapując ich mieszkańców (których potem uwolnimy). Żeby być mobilnym, proponuję zabrać ze sobą jedną wędkę i minimum sprzętu – przynęty, zanętę i trochę akcesoriów typu haczyki, itp.

Na małej rzece jesteśmy zwykle bardzo blisko ryb, dlatego łatwo możemy je spłoszyć. Trzeba zachować wyjątkową ostrożność – trzeba starać się stąpać delikatnie i nie hałasować.
 
Sprzęt wędkarski, o którym mowa jest w artykule, można nabyć w internetowym sklepie wędkarskim BOLW.pl - łap z nami duże ryby!
 
Rafał Pokusiński
 
Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD735i
Kołowrotek Dragon EVO Drive FD735i
230,90 zł
szt.
Wędka DRAGON Viper HD Pike 35 2.75 m 10-35g
Wędka DRAGON Viper HD Pike 35 2.75 m 10-35g
299,90 zł 199,90 zł
szt.
Czapka Zimowa SPRO S-Logo
Czapka Zimowa SPRO S-Logo
54,90 zł
szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl