wędkarski
Polecamy:

Sandacz na spławik w noc i w dzień

28 maja KAT. Porady wędkarskie   Tagi: , , , ,

Sandacz na spławik

Dlaczego na sandacz na spławik?

• wody sandaczowe są przebłyszczone i coraz trudniej skusić te ryby na sztuczne przynęty,

• w nocy sandacze często żerują blisko brzegu na płytkiej wodzie,

• łowienie drapieżników na spławik, zwłaszcza w nocy, ze świetlikiem, jest niezwykle ekscytujące,

• jest taniej niż na spinning.

Miejscówki sandaczy w stojącej wodzie

Wiadomo, że sandacz lubi twarde kawałki dna. W dzień będą to głębsze obszary – spadki dna, dołki, blaty, górki, stare koryto rzeki, i podwodne „patyki” np. karcze. W dzień znajdziemy sandacza przy brzegu, głównie wcześnie rano i późno wieczorem oraz w pochmurne dni.

 

 

W nocy również znajdziemy sandacza na blatach, czy przy spadkach, ale często blisko brzegu, za spadkiem przy trzcinach. Będzie można usłyszeć, jak gania drobnicę, nierzadko przy powierzchni.

Sprzęt – jak złowić sandacza?

Do łowienia sandaczy na spławik wystarczy wędka spławikowa lub elastyczna gruntówka np. picker. Na kołowrotku nawijamy żyłkę 0,24-0,30 mm. Przypon wykonuję z żyłki o 0,02 mm cieńszej. Jego długość waha się od 30 do 60 cm. Im krótszy tył, tym łatwiej będzie się zarzucało zestaw, ale im będzie dłuższy, tym więcej luzu ma żywiec i biorący sandacz. Przypon zakończony jest haczykiem nr 4-2/0. Rybkę zakładam za pyszczek.

Spławik wybieram o gramaturze do 5 gr. Może to być zwykły spławik, jak do połowu białej ryby. Żywiec powinien pływać swobodnie, ale nie zatapiać spławika. Gdy wędkuję po zmroku, używam „świetlików”, ale nie lubię gdy są zbyt mocne, więc zamalowuję je w połowie czarnym markerem. Nie zarzucamy daleko od brzegu więc ryby i tak będą dobrze widoczne.

 

 

Zestaw na sandacza

Jest bardzo prosty. Montuję go tak jak na białą rybę, z tym że obciążenie stanowi jedna oliwka o gramaturze równej wyporności spławika. Oliwka opiera się o krętlik łączący żyłkę główną z przyponem.

Grunt ustawiam tak, by oliwka znajdowała tuż nad dnem lub o nie opierała. W nocy sandacze często żerują w toni lub nawet przy powierzchni. Jeżeli słyszymy małe rybki uciekające przy powierzchni lepiej ustawić płytki grunt.

Przynęty na sandacza

Łowiąc sandacza na spławik, preferuję żywe przynęty, ale nie wiem, czy rzeczywiście są lepsze od martwych rybek, czy filetów. Najlepsze są ukleje do 15 cm, płocie i jazgarze do 13 cm.

 

Atraktor zapachowy na sandacza

 

Sandacz na spławik – łowienie

Jedna z najważniejszych zasad łowienia blisko brzegu, zwłaszcza w nocy, jest ciche zachowanie. Staram się nie przerzucać zestawów jeśli nie muszę, nie palę ogniska na brzegu, staram się nie chodzić bez potrzeby i nie prowadzę rozmów. Porównując wyniki „cichych” wędkarzy do „głośnych” mam przekonanie, że warto.

Sandacz potrafi bawić się przynętą co widać na spławiku. Ignoruję szarpnięcia, przytopienia itp. Zacinam dopiero, gdy ryba wyraźnie prowadzi spławik.

 

Rafał Pokusiński

Może Ci się spodobać:

Przeczytaj inne:
Sklep wędkarski Kraków
Sklepy wędkarskie Kraków

  Pamiętam ogień, jaki rozpaliło we mnie pierwsze, prawdziwe smoczysko, z którego mogłem być dumny....

Zamknij