Wysyłka gratis od 69zł paczki do 1kg i od 199zł paczki do 30kg

Wybór płociówki oraz przyrządzanie konopi

Wybór płociówki oraz przyrządzanie konopi

Gatunek ryby oraz sposób połowu decydują o tym, jakimi parametrami powinno charakteryzować się wędzisko. Już w czasach, gdy wędziska były wytwarzane przez rzemieślników czy w małych rodzinnych firmach wiedziano jakie właściwości powinno mieć wędzisko, tak aby spełniało swoje zadania. Oczywiście poszczególne egzemplarze mogły się od siebie różnić, jednak posiadały cechy danej rodziny wędzisk. Wybór płociówki, szczupakówki, łososiówki,  czy karpiówki decyduje o sznsach na dobry połów. Dostępne wtedy na rynku płociówki umożliwiały szybką reakcję na branie ryby, mimo zastosowania delikatnych żyłek pozwalały na pewny i bezpieczny hol. Wędziska te charakteryzowały się niezwykłą delikatnością i finezją. Dziś na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta wędzisk i innego sprzętu wędkarskiego za sprawą wielkoprzemysłowej formy produkcji. Obecnie sprzęty wykonane są z innych materiałów, mają inną konstrukcję, co chwilę pojawiają się jakieś unowocześnienia.

Wybór płociówki

Jako że płoć jest wymagającą rybą, najbardziej odpowiednie będzie zastosowanie wędziska teleskopowego, najlepiej o długości 6-7 metrów. Jest to również ryba bardzo ostrożna i waleczna, dlatego do jej złowienia niezbędny jest delikatny sprzęt i wyjątkowo szybkie zacięcie. A więc jakie wędzisko będzie skuteczne na tą czujną rybę, która nie da się sprowadzić pod nogi?

Sztywność wędki płociowej

Otóż na pewno nie może być super sztywne, gdyż w takim wędzisku ugina się jedynie część szczytowa, a to z kolei sprzyja szybkiemu łowieniu na przykład uklei. Nie do przyjęcia jest również masywne wędzisko o dużym ugięciu ze względu na konieczność delikatnego łowienia. Idealnie dopasowana „płociówka” powinna być sztywna w momencie zacięcia, natomiast wraz z wzrastającym oporem ryby powinna się coraz bardziej uginać. Wykonanie takiego wędziska nie jest takie proste.

Pełna część szczytowa

Kolejnym elementem jaki powinna mieć „płociówka” jest pełna część szczytowa, a więc wszystkie szczytówki pustościenne należy wykluczyć. Szczytówka powinna być również wykonana z włókna węglowego oraz właściwie wyprofilowana i skorelowana z akcją wędziska. Odradzamy jednak nowocześniejsze szczytówki z włókna węglowego, gdyż są one sztywniejsze i mniej dynamiczne.

Jaka przynęta na płoć?

Po dopasowaniu wędziska przychodzi czas na wybór płociowej przynęty. Istnieje wiele skutecznych przynęt na płocie, są to na przykład: dżdżownice, kastery, białe robaki, pinki, larwy ochotki czy parzona pszenica. Jednak jeśli chcecie mieć płocie podane na tacy to spróbujcie użyć ziaren konopi. Mimo, że są one niewielkich rozmiarów, bo mają 3-4 milimetry, to ich skuteczność została potwierdzona przez wielu wędkarzy. Ziarna konopi przez lata były stosowane głównie przez zawodników biorących udział w zawodach wędkarskich, dziś są powszechnie wykorzystywane jako podstawowy składnik zanęt i to nie tylko na płoć, ale również na karpie, liny, klenie, brzany czy jelce.

Ziarna konopi to dobra przynęta

ziarna konopiźródło: niam.pl

Ziarna konopi posiadają cenne właściwości powodujące, że żadna płoć się im nie oprze. Są one niezwykle wartościową odżywką, są również bogate w tłuszcz, witaminy, sole mineralne, białka czy lecytynę. Tutaj należy zaznaczyć, aby nie było żadnych wątpliwości, że ziarna używane przez wędkarzy to owoce konopi siewnych. W żaden sposób nie można ich utożsamiać z konopiami indyjskimi, z których produkuje się silny narkotyk. Konopie siewne jednakże zawierają w sobie substancje psychoaktywne (związki halucynogenne), które mogą wzmagać apetyt, uczucie euforii czy odprężenia u zwierząt, jak i u ludzi. Owoce tych roślin pokryte są szarometaliczną, twardą i łuskowatą skórką.

Przepis na zanętę i przynętę z konopi na płoć

Konopie siewne w sklepach wędkarskich są dosyć drogie, dlatego najlepszą opcją będzie ich samodzielne przyrządzenie. Szklanki konopi powinna w zupełności wystarczyć na jedną sesję wędkarską, nawet przy zamiarze wykorzystanie części z nich do zanęt. Oto przepis na przygotowanie ziaren:

  1. Zalać ziarna zimną wodą, odczekać dobę, co jakiś czas mieszać, aby dobrze napęczniały.
  2. Gotować konopie na wolnym ogniu pamiętając, aby cały czas były przykryte wodą.
  3. Dodać odrobinę soli i poczekać aż ziarna zaczną pękać (pojawią się miąższ i kiełki).
  4. Odcedzić i przepłukać ziarna pod zimną wodą.
  5. Odsączoną wodę pozostawić do zanęty.

Tak przygotowane ziarna konopi siewnych są gotowe do użytku. Zaleca się przechowywanie ich w lodówce w zamkniętym pojemniku.

Dobór haczyka do przynęty

Jak już wiadomo ziarna konopi są malutkie, co powoduje, że mogą pojawić się trudności w zakładaniu ich na haczyk. Dlatego też warto się zaopatrzyć w niewielki haczyk, zrobiony z bardzo cienkiego drutu, odpowiedni będzie numer 18-20. Powinna to być odmiana haczyka wyczynowego z okrągłym łukiem kolankowym. Ostrze haczyka należy wbić w pęknięcie skąd wychodzi kiełek, a następnie wyprowadzić je na zewnątrz tak, aby było odkryte. Aby haczyk dobrze współgrał z przynętą powinien być w jasnym kolorze, najlepiej jakby był pokryty niklem. Konopie są zazwyczaj składnikiem zanęty ze względu na ich specyficzny zapach i smak. Dodaje się je w niewielkich ilościach, najczęściej zmielone. Ziarna te znacząco poprawiają skuteczność zanęty, dzięki swoim właściwościom halucynogennym, jak również poprzez wysoką zawartość tłuszczu, co sprawia, że zanęta dobrze pracuje w wodzie. W przygotowywanych zanętach ziarna konopi mogą stanowić około 10-20%, można je dodać również do zanęt fabrycznie produkowanych, w których na pewno nie ma takiej ilości konopi.

Konopie jak dodatek do zanęty

Istnieje kilka możliwości zastosowania konopi jako dodatku do zanęt. Otóż można na przykład dodać do zanęty całe ziarna po wcześniejszym ich ugotowaniu. Innym rozwiązaniem może być użycie ugotowanych ziaren, ale w postaci zmiksowanej wraz z wywarem pozostałym po gotowaniu. Jest to tzw. mleczko konopne, które ma bardzo dobre właściwości. Dodaje się je w momencie rozrabiania zanęty zamiast wody. Wspaniałym dodatkiem do zanęt mogą być również ziarna w formie prażonej i mielonej, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Przygotowuje się je na rozgrzanej patelni, należy to robić bardzo ostrożnie, aby ich nie spalić. Gdy ziarna zrobią się brązowe należy zaprzestać prażenia i odstawić je do ostygnięcia. Następnie można je zmielić na przykład w maszynce do mięsa lub w mikserze. Najszybszym sposobem przygotowania skutecznego dodatku jest zmielenie ziaren świeżych konopi i zaparzenie ich wrzątkiem. Jedna szklanka ziaren w zupełności wystarczy na kilogram, a nawet dwa, mieszanki zanętowej.

Do połowu płoci niezbędny jest bardzo delikatny sprzęt:

  • niewielka przynęta,
  • żyłka główna o grubości 0,10 mm, przypon 0,08 mm,
  • delikatna szczytówka,
  • wędzisko o akcji progresywnej, które gwarantuje właściwą elastyczność i wytrzymałość zestawu,
  • spławik typu „strzała” o wyporności 1-1,5 g,

Aby zestaw miał odpowiednią czułość powyżej przyponu, należy założyć dwie śruciny oznaczane 8 w odległości około 15 cm od siebie. Następnie 20 cm wyżej trzeba zacisnąć pozostałe śruciny wyważające spławik, lecz tym razem mają się znajdować obok siebie. Pamiętajcie o tym, że płoć to ryba, która lubi być prowokowana, dlatego w pierwszej fazie wędkowania trzeba skusić ją na przynętę. Najlepiej to zrobić poruszając przynętą 10 cm na dnem. Płocie żerują również na dużo większych odległościach od dna, dlatego w sytuacji zaniku brań warto zmienić grunt i szukać ich na innych głębokościach. Jak już wiadomo najskuteczniejszym wabikiem są konopie, a łowienie na tego typu przynętę wymaga wysokiej czujności i błyskawicznych reakcji.

Kategorie blog
Wędkarski produkt dnia
Produkty wędkarskie warte uwagi.
Czapka Zimowa SPRO S-Logo
Czapka Zimowa SPRO S-Logo

54,90 zł

szt.
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000
Kołowrotek Spro Mimic 2.0 2000

168,90 zł

szt.
Newsletter sklepu wędkarskiego
Jeśli chcesz otrzymać informacje o promocjach, wyprzedażach oraz nowościach sprzętu wędkarskiego to zapisz się do newsletttera.
Zapisując się do Neslettera otrzymasz 50 pkt. w programie lojalnościowym, które będziesz mógł wymieniać na produkty ze sklepu.
Producenci sprzętu wędkarskiego
Zapraszamy do sklepu Bolw.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl