592,85 zł
499,90 zł
Cena regularna:
799,90 zł
439,90 zł
Cena regularna:
615,00 zł
379,90 zł
339,90 zł
311,90 zł
309,99 zł
Cena regularna:
579,90 zł
299,90 zł
Cena regularna:
399,90 zł
297,90 zł
279,99 zł
Cena regularna:
398,96 zł
269,00 zł
229,90 zł
219,90 zł
Cena regularna:
269,90 zł
199,90 zł
Cena regularna:
299,90 zł
194,90 zł
Cena regularna:
299,90 zł
189,90 zł
179,90 zł
149,90 zł
144,90 zł
138,90 zł
109,90 zł
109,90 zł
49,90 zł
Wędka karpiowa – krótki poradnik, jak ją wybrać
Karp – król białorybu
Karp to bardzo popularna ryba, którą zna każdy wędkarz. Ci z nas, którzy preferują gatunki niedrapieżne, na pewno nie raz się z nim zetknęli. Najczęściej łowimy karpie o wadze 1-3 kg. Większe osobniki wymagają już ukierunkowania naszych wysiłków na ten konkretny gatunek. Duże karpie mają wyrafinowane i trudne do przewidzenia gusta smakowe, specyficzne zwyczaje i ulubione miejsca żerowania (najczęściej takie, w które trudno jest zarzucić). Tym majestatycznym siłaczom, które podczas holu potrafią wycisnąć z wędkarza siódme poty, nie podoła byle jaki sprzęt. Zarówno kołowrotki, jak i wędki karpiowe, a także wszystkie inne akcesoria z oznaczeniem „Carp”, to ekwipunek wysokiej jakości, posiadający wszystkie warunki niezbędne, aby zmierzyć się nawet z ponad 20-kilogramowym okazem.
Karpiarze – pozytywni wariaci
Karpie wymagają od zakochanych w nich wędkarzy nie lada poświęceń. Dziesiątki kilogramów zanęt, dni lub nawet tygodnie nęcenia, ciągłe kompletowanie sprzętu – to „atrakcje”, które musi brać pod uwagę zapalony karpiarz przed każdą poważniejszą zasiadką. Ilość ekwipunku, jaki jest niezbędny do profesjonalnego łowienia okazów, także jest imponująca. Dobrze wyposażony karpiarz ma w swej kolekcji specjalistyczne sygnalizatory brań, rod pod lub tripod (wygodny stojak na zarzucone wędki), matę do bezpiecznego przetrzymywania karpia na brzegu, ale nierzadko też echosondę, namiot, ponton, mini-łódkę na pilot do wywożenia zestawów, a także wiele innych akcesoriów, których przeznaczenie dla nie-karpiarza bywa zupełnie nieodgadnione. Zakup kilku różnych wędzisk i kołowrotków „na wszelki wypadek” to też reguła. Fani wąsatych smakoszy wrzucają poza tym do wody bardzo dużo (nieraz całe wiadra) różnego rodzaju pokarmów, które mają zwabić karpie w łowisko. Aby w dniu zasiadki brania były zapewnione, nęcenie tego samego miejsca powinno trwać co najmniej kilka dni – wtedy olbrzymy przyzwyczają się do żerowania właśnie tam i będą mniej podejrzliwe. Prawdziwi zapaleńcy odwiedzają dziesiątki łowisk nie tylko w kraju, ale też na całym świecie, by stoczyć walkę ze swoim wymarzonym potworem.
Dla tych, których perspektywa takich wydatków i poświęceń nieco przeraża (to całkiem zrozumiałe), na początek wystarczy dobra, ale niedroga karpiówka, porządny kołowrotek z wolnym biegiem szpuli i obszerny podbierak. Nawet jeśli taka osoba uzna, że karpiarstwo z jakichś powodów jej nie odpowiada, tak mocny sprzęt przyda się przy połowach innych gatunków, np. sumów. A może okaże się, że to jest właśnie to, czego szukaliśmy w wędkarstwie? Adrenalina, kilkudniowe wyprawy w nieznane, elektryzujący dzwonek sygnalizatora przeszywający nocną ciszę i dziki, nieokiełznany żywioł, szalejący z drugiej strony kija – to tylko niektóre uroki karpiowych zasiadek. Na pewno warto spróbować, a więc...
Jaka wędka na karpia będzie najodpowiedniejsza?
„Sercem” całego karpiarskiego wyposażenia jest zawsze wędka. Karpiowa przygoda zaczyna się właśnie od niej, warto więc dokładnie przemyśleć tę kwestię, aby dokonać najlepszego wyboru. Na szczęście bogactwo modeli na dzisiejszym rynku jest w stanie zaspokoić potrzeby każdego wędkarza, wystarczy dobrze poszukać.
Różne karpiówki na różne okazje
Przed zakupem karpiowego kija warto wstępnie określić, gdzie i jak zamierzamy łowić nasze okazy. Inna wędka przyda nam się na dużym, dzikim jeziorze, inna na stawie. Ważne jest też, jak daleko będziemy zarzucać i z jakiej odległości holować ryby. A może w ogóle zrezygnować z zarzucania i łowić z tzw. wywózki, czyli wywożąc nasz zestaw na łódce w sam środek pola nęcenia? Jeśli ma się możliwość takiego umieszczania przynęty w łowisku, warto z niej skorzystać, bo tradycyjne zarzucanie nie zawsze jest w 100% precyzyjne.
Wędki na karpia – długość
Pierwsze, o czym myślimy przy ocenie każdej wędki, to jej długość. Ten parametr ma największe znaczenie, kiedy zamierzamy zarzucać przynętę tradycyjnie, a nie wywozić ją w łowisko. Jeżeli przewidujemy, że trzeba będzie zarzucać na duże odległości (ponad 100m.), odpowiednim modelem będzie długa karpiówka – ok. 4 m. Do łowienia z wywózki możemy użyć nawet krótkiej, 3-metrowej wędki, ale długie wędzisko sprawdzi się równie dobrze.
Długość wędki zależy też od tego, czy zamierzamy holować karpie z brzegu, czy z łódki (to wygodny sposób, gdy zahaczymy naprawdę grubego zwierza). Na łódce bardziej przyda się krótkie wędzisko – jest poręczne i nie musimy prowadzić ryby jakąś konkretną drogą, np. między zaczepami – po prostu przyciągamy ją do siebie. Długie wędzisko jest nieocenione podczas holu z daleka, kiedy potrzebujemy jak największej kontroli nad szalejącym na haczyku olbrzymem.
Wędki karpiowe – krzywa ugięcia
Kolejną cechą charakterystyczną dla karpiówek jest tzw. krzywa ugięcia, która często jest mylona z ciężarem wyrzutu, choć to zupełnie inna sprawa. Krzywa ugięcia jest liczona w angielskich funtach (w skrócie „lb” lub „lbs, funt to ok. 0,454 kg”). Ten parametr mówi nam, pod jakim obciążeniem kij wygnie się tak, że utworzy się kąt prosty pomiędzy linią dolnika a linią żyłki wychodzącej ze szczytówki. Czyli w skrócie – określa wytrzymałość wędki na karpia. Na rynku spotykamy karpiówki o krzywej ugięcia od 2,5 lb do 4 lb, z których te pierwsze są najdelikatniejsze. Jeśli zamierzamy łowić na łowisku z zaczepami i zarzucać na duże odległości, lepiej jest wybrać wędkę mocniejszą - z większą krzywą ugięcia.
Karpiówka a ciężar wyrzutu
Ciężar wyrzutu karpiówek najczęściej jest podawany w gramach. To maksymalny ciężar naszego zestawu, który zamierzamy zarzucić. Wybór wędki z takim, a nie innym ciężarem wyrzutu zależy głównie od łowiska i odległości, na jaką poślemy nasz zestaw. W przypadku wędzisk typu karpiowego jest to przedział od 25 do 140 gram, choć niektóre, specjalistyczne modele mogą przekraczać te granice.
Wędka na karpia – ilość sekcji
Karpiowe kije występują w wersji dwu-lub trzyczęściowej. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Wędziska dwuczęściowe są zdecydowanie mocniejsze i bardziej komfortowo się nimi łowi, ale ich długość transportowa jest dla wielu osób niezbyt wygodna. Jeśli chcemy oszczędzić sobie problemów z transportem i nie polujemy na 20-kilowe karpie, lepiej jest wybrać kij trzyczęściowy.