64,90 zł
64,90 zł
240,90 zł
229,90 zł
89,90 zł
129,90 zł
49,90 zł
45,90 zł
79,90 zł
69,90 zł
59,90 zł
99,90 zł
49,90 zł
199,90 zł
144,90 zł
269,90 zł
289,90 zł
199,90 zł
175,89 zł
135,29 zł
151,69 zł
137,49 zł
179,90 zł
264,90 zł
Wędki teleskopowe
Wędka teleskopowa to wynalazek, który potrafi ułatwić życie podczas wędkarskich podróży. Dużo mniejsza długość transportowa niż w przypadku wędzisk dwu- i trzyskładowych pozwala na zabranie teleskopu praktycznie wszędzie. Kolejną zaletą takich wędzisk jest ich uniwersalność.
Do jakich metod przydadzą nam się teleskopowe wędki z przelotkami?
W zależności od paramentów kija, możemy znaleźć teleskopówkę do niemal każdej metody albo nawet model, który nada się do kilku metod. Poniżej przedstawiamy sposoby wędkowania, w których zastosowanie znajdzie odpowiednio dobrany kij teleskopowy.
Wędki spławikowe – przegląd metod
-
Spławik tradycyjny
Lekka teleskopówka o długości 3-4 m. będzie dobrą propozycją dla miłośników rekreacyjnego łowienia na spławik. Taką wędkę o krótkim składzie można zapakować do bagażnika i zabrać na urlop, by cieszyć się widokiem spławika na tafli wakacyjnego jeziora. Nadaje się ona do łowienia na spławik stały lub przelotowy bardzo wielu gatunków białej ryby. Wędki do spławika są często oznaczone słowem „Float”.
-
Bolonka teleskopowa
Długie, teleskopowe wędzisko o małym ciężarze wyrzutowym sprawdzi się jako bolonka, czyli wędka do łowienia na rzeczną przepływankę ze spławikiem stałym. Metoda bolońska wymaga wędziska od 3,5 do nawet 6 m, aby można było utrzymać w powietrzu jak najdłuższy odcinek żyłki między szczytówką a spławikiem. Wybór właściwego teleskopu na bolonkę mogą ułatwić oznaczenia „Bolo” lub „Bolognese” itp.
-
Match
Teleskopowe matchówki, czyli odległościówki, nie muszą być nasadowe. Równie dobrze możemy użyć teleskopowego modelu o szybkiej szczytowej akcji. Matchówka nie musi być długa, ale powinna mieć zapas mocy, który pozwoli na wyholowanie kilkukilogramowej ryby, ponieważ metodą odległościową bardzo często łowimy karpie.
-
Żywiec
Żywcówka, czyli wędka do połowu drapieżników na żywą rybkę, musi być przede wszystkim mocna. Drugą ważną cechą takiego wędziska jest miękka, paraboliczna akcja, która pozwoli w pełni kontrolować hol nawet dużego szczupaka czy suma. Nie trzeba się tu szczególnie przejmować wagą wędki, która będzie przecież przez większość czasu leżeć na podpórkach w oczekiwaniu na branie, za to jej długość ma znaczenie dla odległości rzutów. Żywcówkę, jak każdą inną wędkę, dobieramy na zasadzie: dłuższa wędka = dłuższe rzuty.
Wędki teleskopowe na grunt
-
Gruntówka ze sprężyną
Sposób na karpie, leszcze i inne rodzaje dużej i średniej ryby to znana i ceniona od pokoleń gruntówka ze sprężyną zanętową. Zestaw do połowu tą metodą jest dość ciężki, dlatego nasza wędka powinna mieć odpowiedni ciężar wyrzutu, np. 200g. Także konstrukcja kija musi pozwalać na hol kilkukilogramowych sztuk. Walkę z silnym przeciwnikiem ułatwia akcja paraboliczna lub średnia. Model nadający się na gruntówkę poznamy też po obecnym czasami w nazwie słówku „Ground”.
-
Feeder i picker na teleskopie
Koszyczek zanętowy to często strzał w dziesiątkę, kiedy łowienie na spławik nie przynosi rezultatów. Feeder i jego lżejsza, typowo jeziorowa odmiana, czyli picker, to metody, w których branie jest sygnalizowane przez drgającą szczytówkę. Do naszego teleskopu będą dołączone dwie lub trzy różnej grubości końcówki, które możemy wymieniać w zależności od warunków panujących w łowisku.
-
Teleskopowe karpiówki
To bardzo mocne kije, których dodatkową zaletą jest mała długość transportowa. Dwuskładowe karpiówki mogą mieć po złożeniu nawet 2m. długości, co nie ułatwia ich przewożenia. Jeżeli więc zależy nam na ergonomicznych rozwiązaniach, lepiej będzie wybrać model teleskopowy.
-
Gruntowe połowy drapieżników
Sandacze i sumy, ale także okonie i szczupaki, często żerują przy dnie. Zapięta na nasz haczyk martwa rybka lub filet to dla nich łakomy kąsek. Gruntówka do połowu drapieżników musi być bardzo mocna i mieć odpowiednio duży ciężar wyrzutowy. Szukamy modeli o miękkiej akcji, która zamortyzuje szarpnięcia i pozwoli na szybki i komfortowy hol, bez nadmiernego narażania kondycji ryby.
Wędka teleskopowa jako spinning
Teleskopowe spinningi to spora grupa wśród wędek na drapieżniki. Od lat ceni się ich poręczność, a parametry i walory użytkowe poprawiają się z każdym rokiem. To już nie reguła, że model teleskopowy jest gorszy od tradycyjnego, dwuczęściowego spinningu. Szybka szczytowa akcja i niska waga czynią z teleskopów bardzo dobrą alternatywę dla nasadowych modeli. W zależności od tego, co i gdzie zamierzamy łowić, wybieramy spinning delikatniejszy lub mocniejszy, o odpowiedniej długości i ciężarze wyrzutowym. Teleskopy odpowiednie do tej metody często mają w nazwie słówko „Spin”.
Teleskopowy system składania znów okaże się nieoceniony podczas wakacji, lecz tym razem łowić będziemy z nadmorskiej plaży. Specyfika metody surfcastingowej wymaga użycia bardzo długiej wędki z przelotkami, nawet 5-metrowej, choć w większości przypadków wystarczy nam model między 3.9 a 4.5 metra. Prócz długości wędziska do połowów z plaży ważny jest jego ciężar wyrzutu. Duże odległości, na jakie posyłamy naszą przynętę, wymuszają często stosowanie obciążenia o masie ponad 100g, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić ten parametr, aby nie kupić zbyt delikatnej wędki. W poszukiwaniach pomoże nam oznaczenie „Surf”, obecne w nazwie wielu wędzisk surfcastingowych.
Jedna wędka – kilka metod
Warto w swej kolekcji wędek mieć coś, co w razie potrzeby spełni rolę np. gruntówki, a potem szybko da się przezbroić na skuteczną spławikówkę. Na rynku spotyka się kije o uniwersalnych parametrach, wśród których prym wiodą wędki teleskopowe.
Mocny teleskop średniej długości, o miękkiej akcji i z dużym ciężarem wyrzutu przyda się nam do żywca, wędkarstwa karpiowego i gruntowych polowań na sumy. Może także uratować sytuację jako zapasowy kij do połowów morskich.
Niezbyt długie wędki spławikowe, jeżeli mają odpowiednio szybką akcję i małą wagę, mogą przydać się nie tylko do łowienia białej ryby, ale i z powodzeniem zastąpią spinning.
Średniej długości kije teleskopowe o ciężarze wyrzutu w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu gram sprawdzą się w roli matchówki oraz lekkiej gruntówki.
To tylko niektóre pomysły na użycie jednej wędki do różnych celów. Warto indywidualnie zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie optymalne i sprawić sobie wędkę na miarę swoich potrzeb.
Wędki rozsuwane - składane
Jeśli ktoś uznaje wędkarstwo, za nudne trzymanie kawałka kija w wodzie, chyba jeszcze nigdy nic nie złowił! Z takim podejściem? Nic dziwnego! Istnieje wiele metod wędkowania. Sprzęt jaki będzie nam niezbędny, zależy od ulubionego sposobu łowienia ryb. Wiadomo, że każdy miłośnik tego sportu, chciałby zaopatrzyć się w jak najlepszy asortyment, który pozwoli cieszyć się swoim hobby. Nowicjusze, z kolei, szukają czegoś idealnego na początek swojej przygody z tym sportem. Jesteśmy, by pomóc w doborze sprzętu, z którego będziesz zadowolony, ponieważ wędkowanie jest naszą pasją.
Wędka teleskopowa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników wędkowania, zarówno doświadczonych, jak i dla początkujących. Wędziska teleskopowe odnajdują największe powodzenie w metodzie spławikowej, jednak stosowane są do większości metod połowu: gruntowych- począwszy od lekkich zestawów, skończywszy na ciężkich oraz spiningu. Ich największą zaletą jest niewielki rozmiar po złożeniu, co okazuje się bardzo istotne przy transporcie, szczególnie w sytuacjach, kiedy zabieramy swój asortyment do wędkowania na wakacje lub wybieramy się na krótki wyjazd służbowy, mając nadzieję na chwilę relaksu przy wędce ze znajomymi.
Doskonała znajomość branży oraz wieloletnie doświadczenie pozwalają nam zaoferować szeroką ofertę wędek teleskopowych, najbardziej cenionych marek takich jak:
Jaxon, Mikado, Dragon, Konger, Robinson, Daiwa, Okuma, Mistrad i York. Znakiem szczególnym naszych producentów jest nie tylko najlepsza jakość produktu, opatrzona solidnym połączeniem odporności, efektywności, funkcjonalności oraz estetyki, to również adekwatna cena, dostępna dla każdego wędkarza.
Najważniejszą rolę odgrywa jednak zaufanie klientów do zastosowanych, nowoczesnych technik, pozwalających stworzyć unikalne wędzidła teleskopowe, zbudowane na solidnych blankach wykonanych z włókien szklanych, węglowych i grafitowych, uzbrojonych w niezawodne przelotki. Każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie: eleganckie i staranne wykończenia, dobre projekty, wyprofilowane uchwyty, świetne wyważenia, dynamiczne akcje, długości przystosowane do indywidualnych potrzeb.