299,90 zł
Cena regularna:
419,90 zł
24,90 zł
24,90 zł
27,90 zł
27,90 zł
29,90 zł
169,90 zł
189,90 zł
199,90 zł
129,90 zł
119,90 zł
249,90 zł
169,90 zł
144,90 zł
164,90 zł
139,90 zł
19,90 zł
19,90 zł
19,90 zł
19,90 zł
89,90 zł
64,90 zł
135,90 zł
99,90 zł
219,90 zł
109,90 zł
65,90 zł
51,90 zł
32,90 zł
64,90 zł
69,90 zł
53,90 zł
49,90 zł
189,90 zł
249,90 zł
597,90 zł
516,90 zł
699,00 zł
199,90 zł
175,90 zł
144,90 zł
569,90 zł
Cena regularna:
849,90 zł
549,90 zł
Cena regularna:
779,90 zł
118,90 zł
24,90 zł
24,90 zł
18,90 zł
15,90 zł
Wędki oraz wędziska
Wędkarstwo jest sportem i tak jak każdy inny rodzaj sportu, wymaga odpowiedniego sprzętu, by w pełni korzystać z jego potencjału. Sklep wędkarski Bolw.pl ma dla Ciebie kilka rad. Krok pierwszy: postanawiasz nieco bardziej zgłębić tajniki wędkarstwa i po zdobyciu wiedzy teoretycznej, przechodzisz do konkretów. Krok drugi: planujesz zakup sprzętu. Co będzie potrzebne? Wędki, kołowrotki, akcesoria wędkarskie i cała masa innego rodzaju sprzętu. Zapewne każdy z wędkarzy przechodził chwilę zwątpienia przy wyborze akcesoriów, gdy wchodząc do sklepu wędkarskiego, był zasypywany ofertami różnych marek i z różnych półek cenowych. Warto wtedy zwrócić uwagę na sprawdzone Firmy, które gwarantują dobrą jakość sprzętu. W naszym sklepie polecamy wędki takich marek jak: wędki Daiwa, wędki Flagman, Black Cat, Mad Cat, Browning, Shimano, Berklay, Abu Garcia, Robinson, Matrix, Dam, wędki Jaxon, wędki Konger, Sensas, Fiume, Dam, Okuma, Savage Gear, Shimano, Preston, Marcel van den Eynde, Gunki, Colmic, Ron Thomson, Pezon&Michel.
W naszym sklepie dostępne są serie wędek z grupy wędzisk używanych do wędkarstwa wyczynowego, wędki teleskopowe, wędki bez przelotek, a także pełne zestawy, gdzie znajduje się wszystko czego może wędkarz potrzebować. Polecamy wysokiej klasy sprzęt wędkarski jaki posiadamy w naszym internetowym sklepie wędkarskim, jak i stacjonarny w Zielonej Górze , dedykowany zarówno dla profesjonalistów, jak i osób dopiero zaczynających swoją przygodę z wędkarstwem. Ich akcesoria takie jak: spławki, które sprawdzają się w każdych wodach, sprzęt muchowy z innowacyjną serią nacięć czy zanęty oraz wzmacniacze ich smaku oraz zapachu to sprzęt wyróżniający się na rynku.
Zaczynając jednak od wędki – czym się kierować i na co zwracać szczególną uwagę?
Wędki – na co zwrócić uwagę.
Kupując sprzęt wędkarski, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.
Po pierwsze: jasno określ swoje oczekiwania i wybieraj sprzęt z kilku podobnych modeli. To ważne, by wybrać sprzęt optymalny dla Ciebie. Przykładowo: szukając sprzętu z asortymentu wędki spinningowe, poproś sprzedawcę o dokładne uzasadnienie, dlaczego według niego dany model jest lepszy od drugiego. Szczegółowe informacje pozwolą Ci ocenić, na ile dany sprzęt, pod kątem różnych parametrów, będzie tym najodpowiedniejszym.
Po drugie: kieruj się zdrowym rozsądkiem, ponieważ nie zawsze cena stanowi najlepsze odzwierciedlenie jakości. Dlatego przed poważniejszymi zakupami, warto mieć podstawową wiedzę o produktach i producentach. Nieocenione tutaj będą fora internetowe, prywatne i firmowe blogi oraz poradniki i recenzje pisane przez internautów. Taka wiedza pomoże nam ocenić argumenty sprzedawcy i wpłynie na finalny wybór sprzętu.
Po trzecie: warto zwrócić uwagę na jakość wykonania danego sprzętu – materiał, z którego jest wykonany i jego precyzję wykończenia. W razie wątpliwości, warto jest wybrać się do stacjonarnego sklepu wędkarskiego i poprosić o pokazanie danego produktu. Jeżeli wędka jest wykonana solidnie, będzie to stanowiło cenną wskazówkę, jaki model i firmę wybrać.
Wędki – parametry, które musisz znać.
W zależności od przeznaczenia wędzisk, ich parametry będą się diametralnie różnić. Które z nich mają najistotniejsze znaczenie? Oto kilka z nich.
Najważniejszym parametrem niezmiennie pozostaje ciężar wyrzutu. Jeżeli przypadkowo założysz ciężarki powyżej zalecanej wagi – wędka może się złamać. Przy zestawach zbyt lekkich – nie będziesz w stanie precyzyjnie ich zarzucić.
Konkretna akcja decyduje o tym, jak wędka będzie się zachowywała się podczas wyrzutu, a potem holowania już złowionego okazu. Właściwie akcję wędziska można scharakteryzować jako stopień odkształcenia. I tak, akcja szczytowa (niepolecana nowicjuszom) pozwala na dokładne rzuty, wymaga jednak lat doświadczenia. Akcja pół paraboliczna jest nieco mniej wymagająca niż poprzednia i początkujący wędkarze powinni bez trudu z niej korzystać. Akcja paraboliczna jest wymagająca pod względem zwinności i refleksu.
Długość wędki zależy od rodzaju wędkarstwa, który chcemy uprawiać. I tak do dyspozycji mamy wędki od najdłuższych, nawet 17-metrowych!, aż do półmetrowych (do wędkarstwa podlodowego).
Do tego trzeba zwrócić uwagę na łatwość używania danego sprzętu, jego przechowywania i transportowania.
Warto również znać wszystkie dokładne parametry sprzętu. Dlatego, kupując np. wędki morskie, warto zasięgnąć wiedzy u ich producenta, bo podaje on konkretne dane techniczne, z którymi można ruszyć na wędkarskie fora internetowe. Tam kompleksowo można skonfrontować posiadane już informacje z opiniami użytkowników.
Wędkowanie na wiele sposobów.
Wyobrażeniem każdego początkującego wędkarza o tym sporcie jest spokojna woda, godziny relaksu i kilogramy złowionych ryb. Jednak aby zwiększyć swoje szanse na spektakularny połów, trzeba wiedzieć, które wędki, w jakich warunkach posłużą Ci najlepiej.
Tyczki i baty są najprostszymi rodzajami wędek. W wędkach typu bat żyłka jest przymocowana do szczytówki (w tyczkach jest to specjalny amortyzator), bez zastosowania kołowrotka. Ich długość zawiera się w przedziale między 3 a 13 metrów. Baty wykorzystuje się do łowienia niewielkich ryb z brzegu, podczas gdy tyczki przydatne są przy połowach w kanałach lub rzekach. Mimo pozornie prostej budowy tych wędek wymagają one bardzo dobrej jakości materiałów o wysokich parametrach, więc ich ceny czasem sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Tutaj jakość sprzętu wymiernie przekłada się na ich użyteczność.
Wędka method feeder są to wędki z drgającą szczytówką przeznaczone do połowów gruntowych na koszyk do methody, stosowane głownie na wodach stojących. Poławia się tą metodą ryby przydenne takie jak karpie, liny, karasie, czy leszcze ale z powodzeniem łapie się też płocie i inne.
Wędka feederowa i picker to wędki z drgającą szczytówką także do połowów dennych stosowane na wodach płynących i stojących. Poławia się nimi wszelkiego rodzaju białoryb, który żeruje na dnie lub przy dnie.
Wędka karpiowa przeznaczona jest do połowów dużych ryb dennych, czyli gruntowych, takich jak karpie i amury. Długość takich wędek mieści się od 3 do 3,90m i ciężarze wyrzutu od 2 do 3,5 lbs.
Wędka spinningowa wykorzystywane są do łowienia drapieżników, np. szczupaków, z użyciem woblerów, gum i błystek. Ich długość waha się w granicach od 1,8 do 3 metrów.
Wędka castingowa i jerkingowe są przeznaczone do łowienia ryb drapieżnych przy użyciu dużej przynęty, np. woblera. Te typy wędek wymiary mają zbliżone do wędek spinningowych i osiągają długość od 1,8 do 2,5 metra.
Wędka muchowa są wytrzymałe i elastyczne. Przeznaczone są do łowienia na sztuczną muchę. Za ten rodzaj wędkarstwa powinni brać się jedynie najbardziej doświadczeni wędkarze.
Wędka matchowa, odległościowa służą do połowów odległościowych na dużych rzekach. Wyposażone w kołowrotek i przelotki, mogą mieć od 4 do 6 metrów.
Wędka morska to wędki od 1,8 do 3,30m o różnej gramaturze wyrzutu. Dorszówki to najczęściej wędki od 100 do 250 gram, wędki na większe ryby z głębin to wędki od 0,5 do 5 lbs.
Wędka sumowa przeznaczona jest jak sama nazwa mówi do połowu sumów. To mocne kije o dużym ciężarze wyrzutu. Przy łowieniu z brzegu używa się kijów od 3,3 do 4 metrów długości i zależności od przynęty ciężarze wyrzutu między 200 do 1000g. Przy czym należy wspomnieć że duże przynety nie wyrzuca się tylko wywozi na miejsce gdzie chcemy umieścić przynętę.
Do powyższych rodzajów wędek doliczyć należy jeszcze feedery, karpiówki i wiele innych rodzajów. Im więcej godzin spędzisz nad wodą, im więcej doświadczenia zdobędziesz i tym lepiej wyczujesz różnicę w pracy danego wędziska.