
Wybierz interesujące Cię atrybuty aby wybrać najlepszą ofertę.
Kategorie
Producent
Wysyłka w:
Cena
-
od
do
Promocja







Zanęty jaziowe - czyli z czym na jazia?
Nazwa łacińska - Leuciscus idus
Rekord Polski - Polska ma dwóch rekordzistów w łowieniu Jazi. Pierwszym z nich jest Zbigniew Zbiegeń, który złowił jazia o długości 82 cm w 1973 roku, a drugim Mirosław Królikowski, który złowił rybę o długości 78 cm. Obie ryby miały wagę 5.1 kg.
Jaziowe legendy - Musimy przyznać, że rekordowe ryby złowione w Polsce to jedne z największych oficjalnie złowionych jazi na świecie. Istnieje jednak wiele legend mówiących o tym, że łowiono już znacznie większe okazy. Na terenie Europy Środkowo- Wschodniej oraz w Skandynawii żyje spora populacja Jazia i roi się od plotek o jaziach o masie sięgającej 8kg, a w niektórych przypadkach nawet 10 kg. Warto jednak pamiętać, że największy, oficjalnie złowiony jaź miał 5.5 kg i został złapany w Łotwie. Jaź ma swoją "złotą odmianę" czyli złotą orfę. Jest to bardzo popularna ryba na łowiskach komercyjnych na terenie całej Europy. Co ciekawe popularność złotej orfy nie przekłada się na popularność samego jazia, a przecież jest to równie piękna ryba co jej "złota odmiana".
Jaź jest bardzo pożądaną rybą na polskich łowiskach. Najczęściej spotykany jest w rzekach, przy czym jest wiele zbiorników wodnych, w których jazia też można spotkać.
Jaź ma podobne nawyki żywieniowe co kleń, nic więc dziwnego, że łowi się je zarówno metodą gruntową, spławikową, jak i na spinning.
Ryby te bardzo często reagują na duże przynęty, jak groch, rosówki, czy nawet pijawki, ale żeby zachęcić je do żerowania i naprowadzić na łowisko należy użyć zanęty na jazia.
Zanęta na jazia - co i jak?
Zanęta na jazia ma zestaw składników, które tworzą bazę zapachową oraz smakową, która zachęca jazie do intensywnego żerowania. Można ją łączyć z przynętami, tak by odpowiednio wysegregować większe ryby od żerującej drobnicy.
Jaź to relatywnie duża ryba jak na warunki naszych wód, a co za tym idzie trzeba spodziewać się, że z łatwością spożyje duże ilości pokarmu.
Jeśli trafimy na wodę bogatą w jazie, to w czasie ich żerowania powinniśmy dostarczać im odpowiednio duże ilości zanęt jaziowych. Jak tylko uda się złapać pierwsze ryby warto jest obserwować co mają w gardle. Często da nam to odpowiedź na pytania związane z tym na czym żeruje jaź w danym momencie.
Jeśli po wyjęciu ryby z wody zaobserwujemy resztki mieszanki zanęty na jazia i przynęty, której używamy to jasne będzie że należy dalej nęcić łowisko by jak najdłużej utrzymać żerujące jazie w łowisku. Taka taktyka bardzo często przynosi świetne efekty. Systematyczne używanie zanęty jaziowej może doprowadzić do spektakularnych wyników, choć kluczowym czynnikiem będą oczywiście także umiejętności wędkarza.
Łowienie jazi to źródło radości dla bardzo wielu wędkarzy i warto uzbroić się w dobrej klasy zanętę na jazia by cieszyć się regularnym łowieniem tych pięknych ryb.