
Wybierz interesujące Cię atrybuty aby wybrać najlepszą ofertę.
Kategorie
Producent
Typ zanęty?
Wysyłka w:
Cena
-
od
do
Nowość

23,90 zł

34,90 zł

23,90 zł

34,90 zł

34,90 zł

20,90 zł

20,90 zł

39,90 zł

38,90 zł

24,90 zł

24,90 zł

24,90 zł
Cena regularna:
27,90 zł

24,90 zł
Cena regularna:
27,90 zł

19,99 zł
Zanęty karasiowe - czyli czym nęcić karasia?
Nazwa łacińska - Carassius carassius
Rekord Polski - 4.1 kg, 54 cm, złowiony przez Pana Artura Popińskiego w 2014 roku.
Karaś na świecie - W związku z tym, że karasie łowi się w całej Europie, bardzo często na mocno dokarmianych zbiornikach komercyjnych, nasz krajowy rekord jest dosyć kontrowersyjny. Jeszcze niedawno największym karasiem Europy był złowiony przez Pana Sporleina w Niemczech w 2005 roku, karaś o wadze 3.6 kg. Nasza rekordowa ryba jest o pół kilograma cięższa i wielu wędkarzy na forach międzynarodowych neguje realną wartość rekordu Pana Artura. Nie zmienia to jednak faktu, że rekord 4.1 kg jest uznawany z oficjalny i jest kolejnym powodem do dumy polskich wędkarzy.
Na świecie bardziej ceni się karasie złociste. W wielu wędkarskich wydawnictwach możemy obejrzeć karasie złociste łowione przez największe wędkarskie sławy. Srebrny karaś jest lekceważony, ale naszym wędkarzom wcale to nie przeszkadza. Może dlatego to Polacy łowią największe ryby tego gatunku?
Karaś to bardzo popularna ryba w polskich wodach. Są ich dwa rodzaje - srebrzysty, mający tysiące przezwisk w zależności od miejsca łowienia i złocisty, który jest znacznie rzadszą i bardziej pożądaną zdobyczą od swojego srebrnego brata.
Karasie srebrzyste żyją w większości polskich wód i są celem wypraw wędkarskich wielu wędkarzy. Karasie złociste są mniej rozpowszechnione, a można je zazwyczaj spotkać na łowiskach linowych, na jeziorach, zalewach i innych akwenach, które odpowiadają także linom. Ich dieta jest bardzo podobna do diety linów i znakomicie czują się w zarośniętych częściach zbiorników. Nic więc dziwnego, że zanęty na karasia to bardzo często także zanęty na lina. Jeśli udaje nam się celnie wybrać karasiowe łowisko, możemy być pewni, że gdzieś tam kręci się też lin.
Zanęta na karasia - słodka czy pikantna?
Karasie mają "słodkie języki", ale nie stronią też od lekko pikantnych akcentów, a i typowo linowy aromat czerwonego robaka bywa bardzo skuteczny. Producenci zanęt karasiowych starają się łączyć te elementy w swoich zanętach, tak by zanęta przykuwała uwagę nawet kapryśnych karasi.
Podawanie i dawkowanie zanęty karasiowej
Jest jedna rzecz o której warto jest pamiętać. Kształt pyszczka karasia wyraźnie sugeruje, że jest to ryba, która często pobiera pokarm będący powyżej jego głowy. Oczywiście wielokrotnie zdarza się złowić karasia "z dna", jednak w wielu przypadkach jego brania następują w toni, a bardzo często pod samą powierzchnią wody. Tutaj widzimy ważną wskazówkę w kontekście użycia zanęty na karasia. Tak jak w przypadku lina, możemy zakładać, że będzie blisko dna i tam układamy mu zanętę, tak w przypadku karasi sposób nęcenia powinien być znacznie bardziej uniwersalny. Zanętę karasiową należy podawać tak by obejmowała cały pion od dna po powierzchnię wody. Karasie bardzo często zmieniają głębokość żerowania więc zanęta powinna rozbijać się przy powierzchni i spokojnie tonąc pozostawiając w toni pion pokarmu.
Bardzo ważne jest rozsądne dawkowanie pokarmu. Karasie znakomicie żerują, gdy serwuje im się częste, ale skromne dawki karasiowej zanęty, Gdy żerują przy powierzchni słychać charakterystyczne cmokanie i jest to znak, że jesteśmy na dobrej drodze do złowienia karasia. Bardzo często można zaobserwować złote "krążki" zbierające pokarm z powierzchni, a potem nurkujące w kierunku dna. Są bardzo ruchliwe, dlatego pamiętajmy, żeby karmić karasie zanętą bez zbędnych, długich przerw, ale często, regularnie i dosyć skromnie.
Chodzi o to, żeby pobudzić w rybach potrzebę rywalizacji o pokarm. Zasypanie im dna toną zanęty nam w tym nie pomoże.
Wybierając się na karasie pamiętajmy o zabraniu kilku różnych rodzajów przynęt, gdyż karasie lubią kaprysić oraz odpowiedniej zanęty dla karasi, żeby cały czas przykuwać ich uwagę.